На головну Карта сайту Написати нам   Перейти до авторизаціїАвторизацiя
Українська Англійська
IAP / Діяльність / Інформаційний бюлетень № 28
ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЛЕТЕНЬ
10-ТА ЩОРІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ
МІЖНАРОДНОЇ АСОЦІАЦІЇ ПРОКУРОРІВ,
КОПЕНГАГЕН, ДАНІЯ,
28 СЕРПНЯ – 1 ВЕРЕСНЯ 2005 Р.
 
            Цього року вперше Щорічна конференція Міжнародної асоціації прокурорів (МАП - IAP) буде проведена у Скандинавії – у м. Копенгагені, Данія. Це дуже важлива конференція для Асоціації – вона є десятою і відзначує десятиріччя створення МАП (IAP) у м. Відні в 1995 році. Ми сподіваємось, що ця конференція буде пам’ятною подією, яка принесе користь всім, хто її відвідає, а також, завдяки розміщенню надісланих матеріалів на веб-сайті та залученню до поточної роботи, і всім нашим членам.
 
            Тема конференції “Свідки, експерти і потерпілі” торкається самої суті нашої професії і допоможе глибоко дослідити ту залежність від цих головних діючих осіб процесу кримінального судочинства, в якій ми постійно перебуваємо. Звичайно, тема конференції минулого року “Різні системи: спільні цілі” охоплює всю нашу діяльність, але ті, хто потерпів від злочинності, й ті, хто надає такі важливі для нас докази, також відіграють дуже значну роль у роботі будь-якого прокурора.
 
            Організатором конференції виступить рігсадвокат (Генеральний прокурор) Данії, віце-президент МАП Хеннінг Фоде. До створеного ним місцевого організаційного комітету ходять люди з яскравим організаторським талантом, які вже ведуть роботу по організації цьогорічної конференції. Інформативний веб-сайт (www.iapcopenhagen.org) вже створений, активно розробляється попередня програма. Всі члени Асоціації отримають копію попередньої програми на початку березня. Для надання додаткової інформації необхідно звертатися до Генерального секретаря.
 
            Копенгаген є одним з п’яти провідних міст проведення конференцій у світі і одночасно є захоплюючим містом з багатьма визначними історико-архітектурними пам’ятками, до яких рукою подати з місця проведення конференції і готелів, де будуть поселені учасники. Маршрут до Данії є прямим і звідти легко відправитись далі до країн Скандинавії та інших країн північної Європи.
 
            Ми сподіваємось, що ті, хто вже брав участь у наших конференціях, захочуть зробити це знову, щоб обмінятися досвідом і поспілкуватися з вже знайомими та новими колегами. А тих, хто ще не приєднувався до нас, ми заохочуємо скористатися цією унікальною для прокурорів нагодою поспілкуватись з провідними у вашій сфері професіоналами з усього світу і покращити свої знання і розуміння, одночасно сприяючи збагаченню світового прокурорського досвіду.
 
            Протягом всього свого існування МАП прагнула забезпечити, щоб прокурори з якомога більшої кількості країн мали змогу відвідати її конференції. З цією метою вона застосувала програму допомоги, яка надає можливість прокурорам з країн, що розвиваються, взяти участь у конференції. У 2004 році програмою допомоги, фінансованою Норвегією, Фінляндією, Швецією, Кореєю і Міжурядовим агентством франкофонії, скористувались 38 прокурорів з 27 країн, за сприяння МАП. Якщо ваша прокуратура чи ваш уряд мають можливість надати допомогу, будь ласка, зверніться до Генерального секретаря.
 
Послання від Президента
            26 грудня 2004 р. тектонічний зсув на дні Індійського океану викликав цунамі (з японського “портова хвиля”), яке призвело до руйнувань в прибережних районах у багатьох приморських країнах. Минулого року я відвідав три країни, які найбільше постраждали від цунамі – Індонезію, Шрі-Ланку і Таїланд – і був вражений розмахом руйнувань, яких зазнали ці країни.
 
            Сотні тисяч загиблих і поранених (включаючи тисячі туристів з інших країн) і мільйони людей, які втратили свої домівки. Мільярди доларів необхідні, для того щоб відбудувати зруйновану інфраструктуру, і вже багато людей з усього світу – і уряди багатьох країн – відгукнулися на цю трагедію і зробили свій щедрий внесок. Ми маємо продовжувати надавати таку підтримку, яку тільки можемо. Навіть якщо загальна кількість потерпілих від цієї природної катастрофи сягне 200 тисяч (як може статися), це буде становити тільки одну п’яту кількості постраждалих від людської руки у Руанді в 1994 році, коли більше двох мільйонів чоловік були змушені покинути свою батьківщину, а 1,3 мільйона втратили свої домівки і стали переселенцями в межах країни. Судові розгляди щодо деяких з головних злочинців тривають у Танзанії.
 
            Діти, які втратили своїх батьків внаслідок цього масового вбивства, все ще намагаються звикнути до нових умов існування після трагедії. Цунамі на Індійському океані викликала нову хвилю руйнувань. І поки триває відновлення, надходять повідомлення про мародерство і пограбування (будинків, магазинів і установ), зґвалтування в таборах для біженців, викрадення і продаж дітей, “продаж” трупів (людьми, які кажуть, що знають про місцезнаходження потерпілих і продають цю інформацію) і шахрайські збори коштів для допомоги потерпілим. Цунамі також додало роботи прокурорам.
 
            У попередньому Інформаційному бюлетені я згадував про Щорічну конференцію Міжнародної асоціації прокурорів (МАП - IBA) в м. Окленді (Нова Зеландія) у жовтні. Я брав у ній участь і можу сказати, що ця подія була того варта. Сподіваюсь, вам буде приємно дізнатися, що Семінар МАП з транснаціональної злочинності буде проведений в м. Мілані, Італія 23-26 червня 2005 р.
 
            Цей семінар проводиться регулярно, він невеликого масштабу (звичайно до 100 учасників – адвокатів і юристів) і надзвичайно цікавий! Інформацію про семінар можна буде знайти на веб-сайті МАП: www.ibanet.org. Відразу після семінару, після 26-30 червня, Міжнародне товариство з реформування кримінального законодавства (ISRCL) проведе Щорічну конференцію в м. Единбургу, Шотландія. Темою конференції буде: Модернізація систем кримінального судочинства”, інформацію про неї можна отримати на сайті: www.isrcl.org.
 
            BЯ також зазначав, що сподіваюсь поїхати на Фіджі у грудні, але цього не сталося. Замість цього, я відвідав м. Джакарту в Індонезії, виступив на Субрегіональному форумі по боротьбі з корупцією і обговорював законні заходи, які можна було б вжити для боротьби з корупцією. Форум був урочисто відкритий Віце-Президентом Індонезії, і схоже на те, що новий уряд країни взяв на себе зобов’язання  розпочати реальну реформу протягом перших 100 днів свого правління.
            Наступного дня я зустрівся з Генеральним аторнеєм Абдулом Рахманом Салехом і його заступниками і сподіваюсь, що він незабаром запросить індонезійських прокурорів приєднатися до Міжнародної асоціації прокурорів. Прокурорська асоціація і Комісія по боротьбі з корупцією (яка здійснює власні переслідування) також зацікавлені у членстві. Буде добре мати представництво у цій переважним чином мусульманській країні з населенням 230 мільйонів чоловік.
 
            Друга регіональна конференція країн Азії і Тихого океану у Гонконгу, проведена 25-27 листопада, за загальною думкою, мала великий успіх (див. нижченаведений звіт), і за це ми головним чином маємо завдячити нашому колезі Гренвілю Кроссу, SC (Генеральному прокурору Гонконгу). (В той час мій син вирішив одружитися, і я не зміг брати участь у конференції. Але це також була визначна подія.)
 
            У цьому році Міжнародна асоціація прокурорів має багато планів. 16-18 березня у м. Гаазі буде проведено 5-ту Європейську регіональну конференцію. Ми готові прийняти пропозиції від країн, які бажають провести 3-ю Регіональну конференцію країн Азії і Тихого океану чи, справді, будь-яку іншу регіональну конференцію. А 10-ту Щорічну конференцію буде проведено у м. Копенгагені, Данія, з 28 серпня по 1 вересня (див. веб-сайт: www.iapcopenhagen.org). Збори Виконавчого комітету будуть проведені у м. Любляна, Словенія, 7-9 квітня, і у зв”язку з цим я маю намір відвідати Литву (разом з Генеральним секретарем) і Сербію для підтримки і сприяння розвитку МАП. До нашої наступної зустрічі я бажаю всім вам щастя у Новому році та успіхів у вашій роботі.
 
Ніколас Коудері, королівський радник, Президент МАП
 
5-та Європейська регіональна конференція МАП, Гаага, 16-18 березня 2005 р.
 
            Цьогорічна Європейська регіональна конференція, вже п”ята, буде проведена у м. Гаазі 16-18 березня. Ми ще раз хочемо подякувати меру міста Гааги за надану можливість провести конференцію у міській ратуші. Це допоможе нам звести витрати до мінімуму і зробити участь у конференції доступною для всіх прокурорів у Європі. Плата за участь у конференції становить 125 євро.
 
            Темою конференції буде “Насильство в сім’ї”. Проте, як зараз стало майже традицією і щоб допомогти учасникам установити зв’язки між собою, ми почнемо з засідання, на якому порівняємо системи кримінального судочинства країн, що представляють різні правові традиції в Європі. Ми виявили, що це надає можливість колегам зрозуміти те, як працюють інші прокурори і як ми вирішуємо однакові проблеми і досягаємо одних і тих же цілей. Конференція також буде включати короткий візит до Євроюсту.
 
            Конференція головним чином призначена для тих прокурорів, які займаються безпосередньою прокурорською діяльністю: виконують щоденні завдання з розслідування справ, приймають рішення у справі й представляють державне обвинувачення у суді. Вони матимуть багато часу і можливостей для обміну досвідом у неформальній обстановці, а також на пленарних сесіях, семінарах і загальних дискусіях.
 
            Якщо ви бажаєте взяти участь у конференції, будь ласка, зверніться до Генерального секретаря (sg@iap.nl.com). Якщо ви бажаєте подати документи стосовно теми конференції, які можуть бути розміщені на веб-сайті МАП, будь ласка, надішліть їх Генеральному раднику (hancockiap@aol.com)
 
Призначення Президента
Президент МАП, королівський радник Ніколас Коудері зніме свої повноваження наприкінці цьогорічної Щорічної конференції після шести років перебування на цій посаді. Виконавчий комітет висунув кандидатуру Хеннінга Фоде, рігсадвоката Данії, на вибори на Генеральних зборах як наступного Президента Асоціації. Інші кандидатури можуть бути висунуті членами Асоціації у відповідності з положеннями пункту 10.4 Конституції МАП. Будь-які такі кандидатури мають бути подані Генеральному секретарю до 28 травня 2005 р.
 
2-а Регіональна конференція МАП країн Азії і Тихого океану
 
2-а Регіональна конференція МАП країн Азії і Тихого океану була проведена у готелі “Miramar Hotel” у Гонконгу, Китай 25-27 листопада 2004 р. Ми дуже вдячні Яну Гренвілю Кроссу, Генеральному прокурору Гонконгу, Китай, і його самовідданому місцевому організаційному комітету, очолюваному Джоном Рідінгом, за теплий прийом і гостинність та чудову організацію, завдяки чому конференція мала приголомшуючий успіх.
 
            Учасники з 14 юрисдикцій з країн Азії та Тихого океану зібралися увечері у четвер 25 листопада і познайомились один з одним під час приємного прийому. Робочі сесії конференції розпочались уранці наступного дня, коли учасників привітали організатор конференції Ян Гренвіль Кросс і Генеральний секретар МАП Хенк Маркарт Шольц, перш ніж конференція була офіційно відкрита пані Елсі Льюнг, міністром юстиції Спеціального адміністративного регіону Гонконгу. Ми також були вшановані тим, що Генеральний аторней Таїланду, Кемпрі Каочарем, і Генеральний прокурор Спеціального адміністративного регіону Макао, Хо Чіо Менг, були присутніми у перший день конференції, і що наші азіатські віце-президенти, Мінору Шікіта і Йє Фенг, були з нами протягом всієї конференції і брали активну участь у наших дискусіях.
 
            Конференція розпочалася з порівняння діяльності трьох прокуратур – прокуратури Нового Південного Уельсу, Австралія (представлена Франком Велтро), прокуратури Макао, Спеціальний адміністративний регіон (представлена Куоком Ун Маном) і місцевої прокуратури (представлена Артуром Лаком). Головною темою конференції була “Боротьба з наркодільцями”, і вона була розглянута з усіх сторін. Основна увага під час першої пленарної сесії була зосереджена на проблемах, яких завдають суспільству торговці наркотиками, і проблемах, з якими стикаються прокурори у боротьбі з цими правопорушниками. Слово мали наші експерти Глен Райс з Генеральної прокуратури Австралійської Співдружності та Віце-президент МАП Йє Фенг з Китаю.
 
            Законодавство щодо злочинів, пов’язаних з наркотиками, що застосовується у різних країнах, обговорювалося робочими групами і було розглянуте в загальних рисах у пленарних звітах Дерріла Со і Кенні Айпі (Гонконг), Дон-Еона Ча (Корея) і Ліанрона Лі, прокурора з Тайпея, який нині навчається в США.
 
            Наш перший повний робочий день був завершений пам’ятною вечерею у Королівському яхт-клубі Гонконгу. Музика у виконанні музикантів поліції Гонконгу супроводжувала нас до зали, де була проведена ця вечеря, під час якої ми насолоджувалися грою оркестру поліції Гонконгу.
 
            Торгівля наркотиками, організована злочинність і відмивання коштів були розглянуті уранці останнього дня конференції у пленарних звітах, представлених Сунісою Сатапорнсермсуком (Таїланд) і Лалешні Чандрою (Фіджі). Ми також заслухали яскраву і вражаючу промову Пола Коглана, Генерального прокурора штату Вікторія, Австралія, чию коротку цікаву історію, розказану наприкінці промови, надовго запам’ятають всі ті, хто її слухав.
            Робочі групи розглядали різні шляхи розв’язання проблем у сфері визначення і застосування міри покарання, і різні підходи були визначені у пленарних звітах, представлених Моту Могучі (Японія), Брайаном Коксом (Австралія) та Юджіном Лі Йі Ленгом (Сінгапур). Альтернативне бачення було представлене Хенком Маркартом Шольцем, а Аннабелла Болт (Сполучене Королівство) в загальних рисах розповіла про роботу, зроблену нею, щоб проект МАП щодо взаємної правової допомоги приніс свої плоди (див. нижче).
 
            Завершальна дискусія виявила наявність великого розмаїття мір покарання, які можуть бути винесені, в залежності від юрисдикції. Було прикро усвідомлювати, що конференція закінчується. Перший Віце-президент МАП Мінору Шікіта і Ян Гренвіль Кросс взяли заключне слово, і ми побажали один одному щасливої дороги додому.
 
            Міжнародна асоціація прокурорів знову хотіла б подякувати нашим організаторам за всі їхні зусилля, і ми впевнені, що ніхто з нас не залишився розчарованим результатами проведеної конференції.
10-та Конференція Організації попередження злочинності в Азії у Макао, Китай, 23-25 листопада 2004 р.
 
Організація попередження злочинності в Азії (не “Рада”, як повідомлено в останньому випуску Інформаційного бюлетеня) була створена у 1982 році та присвячена не тільки попередженню злочинності, а й сферам кримінальної поліції, співробітництва і навчання. Фундаментом її створення є UNAFEI, відома японська навчальна установа, в якій навчалось багато прокурорів з усієї Азії.
 
            У листопаді 2004 року в її історії відбулась значна віха – проведення 10-ї Конференції у Макао, Китай. Роль головуючого на цій Конференції була вдало виконана Головою Виконавчого комітету Організації попередження злочинності в Азії і першим Віце-президентом МАП Мінору Шікіта, а організатором виступив наш давній друг і колега, Генеральний прокурор Макао Хо Чіо Менг – його підлеглі невтомно працювали, щоб конференція була успішною.
 
            Ця подія була видатною у багатьох аспектах, включаючи церемонію відкриття у вражаючій Башті Макао. Її вшанував своєю присутністю пан Едмунд Хо, Президент Макао, який відкрив конференцію. МАП представляв Генеральний секретар, Хенк Маркарт Шольц, і Генеральний радник, Баррі Хенкок. Генеральний секретар мав честь виступити на церемонії відкриття і провів паралелі між важливою роботою Організації попередження злочинності в Азії та Міжнародної асоціації прокурорів і зазначив позитивні зв”язки між ними.
 
            Проте, церемонії втрачають свою значимість у порівнянні з робочими сесіями будь-якої конференції, і сесії в Макао виявилися надзвичайно ефективними. Наприкінці було прийнято Декларацію Макао, яку буде представлено на Конгресі ООН з питань злочинності у Бангкоку в цьому році. В цілому Конференція Організації попередження злочинності в Азії була подією, що надихнула нас на нові звершення і принесла задоволення, і МАП хотіла б висловити щиру подяку Мінору Шікіта та його колегам за їх працю і побажати Організації попередження злочинності в Азії подальших успіхів.
 
Сліпа Феміда: переслідування військових злочинів у Косово
Звіт представлений Нікола Махаффі, прокурором у кримінальних справах, Офіс Генерального аторнея, провінція Британська Колумбія, Канада
 
            Нещодавно я працював з групою прокурорів в рамках ООН, що розслідують військові злочини в Косово. Жити і працювати в Косово – це досвід, який на все відкриває очі, і, маючи нове бачення, мені не завжди подобалося те, що я бачив. Але мені подобалась неупередженість, з якою поводила себе Феміда. Прістіна, головне місто – це зборище напіврозвалених будинків, брудних вулиць і зруйнованої інфраструктури. Там жорстка нестача води і електрики, які даються лише на декілька годин і знову відключаються. Прання – це особливо важка справа, оскільки водночас необхідні вода і електроенергія, а це трапляється рідко.
 
            Війна в Косово у 1999 році була проявом багатовікової етнічної ворожнечі між албанцями і сербами. Під час війни тисячі албанців були вбиті чи постраждали від військових злочинів, вчинених сербами. Після війни ситуація змінилась. Та невелика кількість сербів, що залишилась в Косово, сьогодні є мішенню етнічної жорстокості з боку албанців. У 1999 році Організація Об”єднаних Націй взяла на себе контроль за країною. Сербські села наразі схожі на військові бази, оскільки вони мають бути під цілодобовою охороною військових сил НАТО.
 
            Після закінчення більшості воєн переможець вершить судочинство. В Косово вперше ООН взяла на себе повне керівництво країною після війни. Тому це одна з рідких і приємних ситуацій, коли ті, хто, вчинивши військові злочини і жорстокі вчинки з етнічних міркувань і вигравши війну, притягнені до відповідальності. Враховуючи те, що албанці складають більшість населення, політичної проблеми у переслідуванні сербів немає. Проте є інший бік цієї ситуації. Після закінчення війни албанці також були звинувачені у вчиненні військових злочинів і етнічній жорстокості. У переслідуванні цих випадків є великі політичні труднощі. Проте, ця справа продовжується.
 
            Коли було заарештовано трьох албанців – героїв війни, на вулицях Прістіни відбулися масові акції протесту. Врешті-решт всі три особи були засуджені. В цілях забезпечення їх безпеки, прокурорам і суддям, що займаються цією справою, було надано охоронців для цілодобової охорони, крім того, їх перевозили таємно у броньованих автомобілях.
 
            Влада може змінюватися в Косово. Але правосуддя там є незмінно незалежним від влади. Феміда в Косово справді сліпа.
 
Співробітництво у проектах
            У другій половині 2004 року до Асоціації звернулись дві поважні у Гаазі установи за підтримкою і співробітництвом. Перший проект являє собою Проект європейського ордеру на арешт (EAW), розроблений Інститутом “T.M.C. Asser Instituut” у Гаазі, у співробітництві з партнерами консорціуму: Інститутом “Max Plank Institute” (Фрейбург), Університетом “University of Lund” (Швеція) та іншими, який має на меті створення Все європейської науково-дослідної мережі (www.eurowarrant.net) для:
 
-         розповсюдження практичної інформації, що рецензувалася людьми того ж кругу, що і автор, стосовно процедури видачі правопорушників, основаної на європейському ордері на арешт (EAW),
-         його застосування державами-членами Європейського Союзу, створення мережі кореспондентів і експертів;
-         розвитку і організації інформаційного центру EAW;
-         організації конгресів, конференцій та навчальних сесій.
 
            Проект спільно фінансується грантом, наданим згідно з Програмою AGIS Європейської Комісії, а МАП була однією з сторін, яка підписала заяву про надання такої фінансової підтримки. Генеральному секретарю МАП Хенку Маркарту Шульцу було запропоновано стати членом Організаційного комітету цього проекту.
 
            Другий проект під назвою “Підвищення інформованості судових органів щодо торгівлі людьми”, розроблений у співробітництві з голландським філіалом Міжнародної організації з питань міграції (IOM), міжурядовою організацією. Стосовно цього проекту було подано заяву про фінансування до Європейського Союзу, і МАП виступила однією в сторін, що підписала цю заяву.
 
            У першій половині 2004 року член МАП, королівський радник Рорі Філд з Англії, який нині перебуває на керівній посаді в Організації безпеки і співробітництва в Європі (OSCE) у м. Белграді, звернувся до Генерального секретаря з проханням надати допомогу у розробці проекту Кодексу для прокурорів щодо сербських прокурорів. Асоціація сербських прокурорів уклала проект такого кодексу, і допомога МАП була б дуже цінною. Генеральний секретар двічі прилітав до м. Белграду на зустрічі з сербськими колегами і, після другої зустрічі, на Загальних зборах Сербської асоціації було прийнято Кодекс з невеликими поправками і доповненнями.
 
            Генеральний секретар надавав і подальшу допомогу для ОБСЄ: він був одним з двох голландських офіційних наглядачів ОБСЄ на президентських виборах в США 2 листопада 2004 року. Він відвідав сім виборчих дільниць у штаті Вірджинія і слідкував за голосуванням і остаточним підрахунком голосів.
 
Відновлення Соломонових островів – Роль прокурора –Звіт представлений Джоном Коучі, Генеральним прокурором
            У випуску журналу “TIME” від 6 грудня 2004 р. ви могли прочитати, що за останній час було проведено приблизно 3.800 арештів, за перше півріччя 2004 року порушено 130 нових розслідувань, і зараз приблизно 80 судових справ очікують свого розгляду у Високому суді. Ця країна з населенням 500 тис. чол. була у тяжкому становищі. Протягом 1998-2003 років на островах тривали неспокій, повстання і внутрішній конфлікт, які призвели до кризи.
            Головними групами були “Guadalcanal Liberation Force” (“Група за звільнення острову Гуадалканал”) і “Malaita Eagle Force” (“Група “орлів” острову Малайка”). Вони були озброєні і представляли серйозну загрозу. Конференції, присвячені відновленню миру, були проведені у м. Таунсвілі (Австралія), і уряд Соломонових островів подав запит до цієї країни (через Форум країн Тихого океану) про надання допомоги. Регіональна місія допомоги Соломоновим островам (RAMSI) вперше була направлена до островів у липні 2003 року. До її складу входили солдати і поліцейські – переважним чином, представники Австралії і Нової Зеландії, а також островів Кука, Фіджі, Науру, Папуа Нової Гвінеї, Самоа, Тонга, Тувалу і Вануату.
 
            До Офісу Генерального прокурора тоді входили Генеральний прокурор, заступник Генерального прокурора і два прокурори. У січні 2005 року я став Генеральним прокурором, і штат поповнився п”ятьма іншими старшими прокурорами з Австралії. Також у правовому секторі працює вісім нових юристів в Офісі державного солісітора, два магістрати і судді, які фінансуються за допомогою RAMSI.
 
            Я сподіваюсь, що зможу, у більш докладному звіті, можливо у м. Копенгагені, розповісти вам, як ми організуємо судові розгляди, що проводяться в столиці - Хоніарі. Свідки, наприклад, іноді знаходяться у важкодоступних районах острову Гуадалканал та інших віддалених Соломонових островах. Більшість поліцейських і судових експертів знаходяться в Австралії. Одна з найбільших справ включала 73 звичайних свідка і 25 свідків, які є поліцейськими чи експертами, 15 відповідачів і численні обвинувачення у вбивстві, викраденні силою і підпалі. З метою розслідування цією справи було створено спеціальні підрозділи для вручення судових повісток і приведення свідків до суду.
           
            Крім того, для забезпечення безпеки судів їх було переобладнано і укріплено. Враховуючи те, що така невелика країна порушує справу, судові розгляди якої триватимуть протягом наступних трьох років, - це величезний захід. В той же час, розслідування, в результаті яких буде проведено судові розгляди справ про корупцію серед вищих чинів в поліції, на державній службі та членів парламенту, тільки порушені. Це так захоплююче – жити в країні, яка прагне до постійних змін на краще, позбавлення від корупції, встановлення миру і відновлення довіри до судової системи.
 
“Комп”ютерні злочинці під судом” –
            Звіт, представлений Андре Вандораном, заступником Генерального прокурора, Бельгія
“Комп”ютерні злочинці під судом” – це результат багаторічних досліджень, під час яких все було зроблено для того, щоб зібрані дані були якнайповнішими. Ця книга має на меті служити технічним і практичним посібником для тих, хто може, у ході своєї діяльності, зіткатися з комп”ютерною злочинністю, негативні наслідки від якої іноді недооцінюються.
 
            Книга починається з визначення комп”ютерної злочинності і наведення статистичних даних для кращого розуміння негативного впливу цього сучасного виду злочинів. У цьому відношенні я хочу підкреслити, що розгляд цієї проблеми надзвичайно докладний, враховані всі можливі взаємозв”язки з іншими видами злочинності, які зашкоджують економічній сфері. Розглядаючи особливу роль прокурора у попередженні комп”ютерної злочинності, автори звертають увагу на той факт, що прокурори різних країн не мають однакових повноважень. Окрема глава присвячена транснаціональній злочинності і проблемам, які йдуть пліч-о-пліч з цим видом злочинності. В ній розглянуто питання визначення місця, де були вчинені правопорушення чи злочин. В іншій главі розглянуто ряд стратегій, яких необхідно вжити, щоб визначити особу правопорушника і зібрати докази, які свідчать про вину правопорушника.
 
            У сфері комп”ютерної злочинності існує одна особлива проблема, про яку необхідно згадати: відсутність узгодженого законодавства в цій сфері. В багатьох країнах ще не повністю усвідомлюють масштаб проблеми, і тому в законодавстві цих країн відсутні відповідні закони чи не внесені зміни до законів у відповідь на це нове явище і його наслідки. Тому на міжнародному рівні було вжито ряд заходів, щоб привести до узгодження і внести зміни і доповнення у законодавство, і таким чином, докласти зусиль для подолання цього нового бичу. Організація економічного співробітництва і розвитку (OECD), Рада Європи і ООН сприяли цьому процесу. Було уважно вивчено велику кількість санкцій, винесених судами в останніх рішеннях, як і найбільш відповідні покарання за цей вид злочинів, і переглянуто 164 судові справи в усьому світі, проведені між 1972 і 2003 рр.
 
            У висновку я впевнено можу сказати, що це дослідження, вступ до якого був написаний Ніколасом Коудері, Президентом нашої Асоціації, безперечно є довідником, що представляє нам глибокий і ретельний аналіз комп”ютерної злочинності. Я переконаний, що кожному прокурору варто прочитати його, незалежно від того, чи має він безпосередньо справу з цією проблемою в своїй діяльності, оскільки навіть у справах, які безпосередньо не пов”язані з комп”ютерною злочинністю, могли використовуватися деякі техніки і прийоми, пов”язані з нею, чи такі, які могли бути причиною вчинення інших правопорушень.
 
“Комп”ютерні злочинці під судом”
Автори: Рассел Сміт, Пітер Грабовські і Грегор Курбас з Австралійського інституту кримінології
Видавництво: “Cambridge University Press” (www.cup.org).
 
Міжнародна асоціація прокурорів
Hartogstraat 13
2514 EP The Hague
The Netherlands
Тел.: +31 70 36 30 345
Факс: +31 70 36 30 345
E-mail: sg@iap.nl.com
 
Генеральний радник – зміна адреси
Будь ласка, зауважте, що контактні дані Генерального радника наступні:
Barry Hancock
29 Victoria Drive
Eastbourne
East Sussex BN20 8JU
United Kingdom
 
Тел. іфакс: +44 1323 410185
 
Щорічні внески
            Щорічні внески, які все ще становлять 30 дол. США для окремих членів, необхідно сплачувати якнайшвидше. Кожний член Асоціації отримає особистий лист з пропозицією зробити внесок. З будь-якими запитаннями звертайтесь до Генерального секретаря (sg@iap.nl.com).
 
Довідник з взаємної правової допомоги
Протягом минулого року Аннабель Болт (Управління митних і акцизних зборів Об”єднаного Королівства) уклала простий у користуванні довідник щодо отримання правової допомоги. Після ряду консультацій і представлень на останніх щорічних і регіональних конференціях ця надзвичайно корисна праця нині опублікована у томі 4 в Збірнику найкращого досвіду МАП – Довідник з взаємної правової допомоги. Один екземпляр Довідника додається до цього Інформаційного бюлетеня для Вашого користування.
            Міжнародна асоціація прокурорів завдячує Аннабеллі Болт за її наполегливу і віддану працю при укладанні цього документу, що надасть безпосередню необхідну допомогу колегам в усьому світі.
 
Бюлетень з правосуддя і безпеки Європейського Союзу
Членів МАП може зацікавити Бюлетень з правосуддя і безпеки Європейського Союзу. Це публікація Європейського Союзу, в якій викладено інформацію про головні результати розвитку в цій сфері у Європі. Наприклад, у томі 2 номеру 7 за період вересень-листопад 2004 р. розглянуто, крім іншого, судове співробітництво, організовану злочинність і тероризм. Додаткову інформацію може надати Надін Твейтс (E-mail: Nadine.thwaites@international.gc.ca).
 
Формат Інформаційного бюлетеня

Як Ви помітили, у цьому Інформаційному бюлетені ми вперше використали одностовпчиковий формат. Ми будемо вдячні за коментарі наших читачів щодо формату, якому вони надають перевагу. Будь ласка, надішліть ваші зауваження Генеральному раднику по електронній пошті (адресу див. вище).

 

Повернутися

2008 - 2024 Українська асоцiацiя прокурорiв. Усi права захищено.